#پرسش :

Hamyar_Memar ✅ همیارمعمار
#پرسش :
سلام ،ساختمان روکه من ناظرش هستم بدون فرم شروع عملیات ساختمانی احداث شده و به پایان رسیده و حالا مالک میخواد فرم شروع و پایان رو باهم امضا کنم.ساختمان تخلف اجرایی داره. لطفا راهنمایی کنید.

✅ پاسخ مهندس حسن زاده وکیل پایه یک دادگستری :
سلام و درود ، ابتدا مقدمه اَي عرض كرده چون در انجام خدمات مهندسي ساختمان در ادبيات حقوقي سه نوع مسؤوليّت قابل تصوّر است كه عبارتند از:
١- #مسؤولیت انتظامي
٢- #مسؤولیت مدنی _مالي ( اعم از آنكه ناشئ از قرارداد باشد كه مسؤوليّت قراردادي گفته مي شود يا غير قراردادي باشد كه اصطلاحاً مسؤوليّت مدني ناميده مي شود مانند مسؤوليّت مهندسي كه سبب ورود خسارت به بهره بردار به دليل عدم رعايت وظائف قانوني و يا مقررات ملي ساختمان، مي شود)
@hamyar_memar
٣- #مسؤولیت كيفري.
نظر به اينكه از ظاهر نوشتار شما اينگونه فهميده ميشود كه به وظيفه نظارتي خود طبق بايسته هاي قانوني عمل نكرده أيد، لذا بي ترديد مسؤوليّت انتظامي شما محرز و روشن است و اگر موضوع به هر طريقي به شوراي انتظامي منعكس شود مشمول محكوميّت انتظامي خواهيد شد. از اين كه بگذريم در حال حاضر شما مواجه با درخواست مالك هستيد كه ميفرماييد كار وي داراي أشكال و ايراد است حال اگر
الف- به درخواست وي تن در بدهيد علي الظاهر قضيّه حل است و عجالتاً مشكل برطرف مي شود اما اگر در آينده خدای ناکرده اتفاقی رخ بدهد و آسیب مالی و جانی به وقوع بپیوندد که ناشی از همان اشکال و ایرادهایی باشد که اشاره کردید به قطع یقین مرجع قضایی شما را نیز احضار کرده و اگر بین حادثه و عملکرد شما رابطه سببیّت بيابد شما را مسؤول و ضامن دانسته حسب مورد داراي مسؤوليّت مدني و كيفري قرارداده و مشمول پرداخت خسارت و نيز تحمل مجازات خواهيد شد.
ب- اما اگر به خواست مالك تن در نداده و پايان كار را به وي ندهيد و از وي بخواهيد تا با استفاده از وجود أشخاص صاحب صلاحيٌت در امر مقاوم سازي، مقاومت ساختمان را احراز كنند و از حيث تأسيسات ميكانيكي و برقي أشخاص با صلاحيّت اطمئنان لازم را داده و صحت عمليّات إجرائي را تأييد كنند، هرآينه از تبعات بعدي در أمان خواهيد بود. أمّا اگر مالك حاضر به اقدام گفته شده نشد شما فقط مشمول مجازات انتظامي شده دست كم دغدغه إيجاد مسؤوليّت مدني و يا كيفري يا هردوي اينها را نخواهيد داشت.

#ناظر #فرم #شروع_عملیات_ساختمانی
#همیارمعمار

https://t.me/joinchat/AAAAAEH_lapuax9IqH2sNA

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *